Miért nem a hajóhíd helyére épült a Lánchíd?

A hajóhíd az 1840-es években. A város közepén volt Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény

A Lánchíd „rossz” helyen van, hiszen Budán azonnal a Várhegynek fut, ahhoz, hogy könnyen elérhető legyen, egy alagutat is kellett építeni. Nem lehetett volna jobb helyen?
A rövid válasz erre az, hogy nem. Nemcsak azért, mert 1830-as években Pest jórészt a mai hídtól délre feküdt, míg Buda a Várat és annak szűk környezetét jelentette, tehát valahol a kettő között kellett helyet találni a hídnak, hanem műszaki okokból is.
A híd nem lehetett túl hosszú, mert akkor több pilon kell, amely viszont az árvíz veszélyét növelte volna meg. Ugyanezen okból nem lehetett a Duna legkeskenyebb részén, nem merték ugyanis a mérnökök tovább szűkíteni a folyót. Folyami pillér nélkül akkor még nem lehetett volna hidat építeni.
A hídnak a Margit-szigettől is megfelelő távolságban kellett lennie, mert a szigettől a Duna medrében, annak közepén egy hosszú zátony, gyakorlatilag a sziget víz alatti folytatása húzódott, ami nemcsak a hídépítést nehezítette volna meg, de a hajózás szempontjából se lett volna megfelelő.
Ezen feltételeknek pedig az a hely felelt meg legjobban, ahol a híd ma áll.